MNA Nurse-Endorsed Candidates:

2022 ELECTION RESULTS

STATEWIDE CANDIDATES

Walz Flanagan Campaign

Governor Tim Walz and Lt. Governor Peggy Flanagan​

Keith Ellison

Attorney General Keith Ellison​

Steve Simon

Secretary of State Steve Simon

Julie Blaha

State Auditor Julie Blaha ​

SENATE CANDIDATES

Grant Hauschild

Grant Hauschild, SD3

Ben DeNucci crop

Ben DeNucci, SD7

MNA ENDORSED
Jen McEwen 1

Jen McEwen, SD8

MNA CHAMPION
Aric Putnam 2

Aric Putnam, SD14

MNA SUPPORTER
Nick Frentz

Nick Frentz, SD18

MNA ENDORSED
Aleta Borrud

Aleta Borrud, SD24

MNA ENDORSED
Kate Luthner `

Kate Luthner, SD32

MNA ENDORSED
Nancy McLean

Nancy McLean, SD33

#D31245
Liz Boldon

Liz Boldon, SD25

MNA ENDORSED
John Hoffman

John Hoffman, SD34

MNA ENDORSED
Jim Abeler 1

Jim Abler, SD35​

MNA CHAMPION
Heather Gustafson

Heather Gustafson, SD36

#D31245

Farhio Khalif, SD37

MNA ENDORSED
Susan Pha 1

Susan Pha, SD38

MNA ENDORSED
Mary Kunesh 3

Mary Kunesh, SD39

MNA SUPPORTER
John Marty 1

John Marty, SD40

MNA CHAMPION
Judy Seeberger 2

Judy Seeberger, SD41

MNA ENDORSED
Bonnie Westlin 3

Bonnie Westlin, SD42

MNA ENDORSED
Ann Rest

Ann Rest, SD43

MNA SUPPORTER
Tou Xiong

Tou Xiong, SD44

MNA ENDORSED
Nicole Mitchell 1

Nicole Mitchell, SD47

MNA ENDORSED
Steve Cwodzinski 1

Steve Cwodzinski, SD49

MNA ADVOCATE
Alice Mann

Alice Mann, SD50

MNA ENDORSED
Melissa Wicklund

Melissa Halvorson Wiklund, SD51

MNA ADVOCATE
Jim Carlson 2

Jim Carlson, SD52

MNA SUPPORTER
Lindsey Port 3

Lindsey Port, SD55

MNA ADVOCATE
Erin Maye Quade 2

Erin Maye Quade, SD56

MNA ENDORSED
Clarice Grabau

Clarice Graubau, SD58

MNA ENDORSED
Bobby Joe Champion 1
Bobby Joe Champion, SD59
MNA SUPPORTER
Kari Dziedzic 1

Kari Dziedzic, SD60

MNA ADVOCATE
Scott Dibble 1

Scott Dibble, SD61

MNA ADVOCATE
Omar Fateh

Omar Fateh, SD62

MNA SUPPORTER
Zaynab Mohamed

Zaynab Mohamed, SD63

MNA ENDORSED
Erin Murphy 2

Erin Murphy, SD64

MNA CHAMPION
Sandy Pappas

Sandy Pappas, SD65

MNA ADVOCATE
Clare Verbeten 1

Clare Oumou Verbeten, SD66

Foung Hawj 1

Foung Hawj, SD67

MNA SUPPORTER

HOUSE CANDIDATES

Reed Olson

Reed Olson, 2A

MNA ENDORSED
Rob Ecklund 1

Rob Ecklund, 3A

MNA ADVOCATE
Mary Murphy

Mary Murphy, 3B

MNA SUPPORTER
Heather Keeler

Heather Keeler, 4A

MNA SUPPORTER
Julie Sandstede 1

Julie Sandstede, 7A

MNA SUPPORTER
David Lislegard

David Lislegard, 7B

MNA SUPPORTER
Liz, Tom & Florence

Liz Olson, 8A

MNA CHAMPION
Alicia Kozlowski

Alicia Kozlowski, 8B

Pete Radosevich

Pete Radosevich, 11A

Tami Calhoun

Tami Calhoun, 14A

Jeff Brand

Jeff Brand, 18A

Luke Frederick

Luke Fredrick, 18B

Tom Stiehm

Tom Stiehm, 23B

MNA ENDORSED
tl

Tina Liebling, 24B

MNA CHAMPION
Kim Hicks

Kim Hicks, 25A

MNA ENDORSED
Ashton Ramsammy

Ashton Ramsammy, 32A

Matt Norris 1

Matt Norris, 32B

MNA ENDORSED
Josiah Hill

Josiah Hill, 33B

MNA ENDORSED
Melissa Hortman 2

Melissa Hortman, 34B

MNA CHAMPION
Zach Stephenson

Zach Stephenson, 35A

MNA ADVOCATE
Jerry Newton

Jerry Newton, 35B

Susie Strom

Susie Strom, 36A

MNA ENDORSED
Brion Curran

Brion Curran, 36B

MNA ENDORSED
Kristin Bahner 2

Kristin Bahner, 37B

MNA ADVOCATE
Michael Nelson 1

Michael Nelson, 38A

MNA ADVOCATE
Smantha Vang

Samantha Vang, 38B

MNA SUPPORTER
Erin Koegel

Erin Koegel, 39A

MNA ADVOCATE
Sandra Feist 1

Sandra Feist, 39B

MNA ADVOCATE
Kelly Moller 2

Kelly Moller, 40A

MNA SUPPORTER
Jamie Becker-Finn 1

Jamie Becker-Finn, 40B

MNA ADVOCATE
Pat Driscoll

Pat Driscoll, 41A

MNA ENDORSED
Tina Folch 2

Tina Folch, 41B

MNA ENDORSED
Ned Carroll

Ned Carroll, 42A

MNA ENDORSED
Ginny Klevorn 2

Ginny Klevorn, 42B

MNA ADVOCATE
Cedrick Frazier 4

Cedrick Frazier, 43A

MNA CHAMPION
Mike Freiberg 1

Mike Freiberg, 43B

MNA ADVOCATE
Peter Fischer 1

Peter Fischer, 44A

MNA ADVOCATE
Leon Lillie 5

Leon Lillie, 44B

MNA CHAMPION
Lauren Bresnahan

Lauren Bresnahan, 45A

MNA ENDORSED
Patty Acomb

Patty Acomb, 45B

MNA ENDORSED
Larry Kraft 3

Larry Kraft, 46A

MNA ENDORSED
Steve Elkins

Steve Elkins, 50B

MNA ENDORSED
Cheryl Youakim 2

Cheryl Youakim, 46B

MNA SUPPORTER
Amanda Hemmingsen-Jaeger

Amanda Hemmingsen-Jaeger, 47A

Ethan Cha

Ethan Cha, 47B

MNA ENDORSED
Carlie Kotyza-Witthuhn

Carlie Kotyza-Witthuhn, 49B

MNA SUPPORTER
Michael Howard 1

Mike Howard, 51A

MNA CHAMPION
Liz Reyer

Liz Reyer, 52A

MNA ADVOCATE
Ruth Richardson

Ruth Richardson, 52B

MNA SUPPORTER
Mary Frances Calrdy

Mary Frances Clardy, 53A

Rick Hansen 1

Rick Hansen, 53B

MNA ADVOCATE
Brad Tabke

Brad Tabke, 54A

MNA ENDORSED
Jess Hanson

Jess Hanson, 55A

MNA SUPPORTER
Kaela Berg 1

Kaela Berg, 55B

MNA SUPPORTER
Robert Bierman 3

Robert Bierman, 56A

MNA SUPPORTER
John Huot 2

John Huot, 56B

MNA ADVOCATE
Kristi Pursell

Kristi Pursell, 58A

MNA ENDORSED
Fue Lee

Fue Lee, 59A

MNA ADVOCATE
Esther Agbaje

Esther Agbaje, 59B

Sydney Jordan

Sydney Jordan, 60A

MNA ADVOCATE
Mohamud Noor

Mohamud Noor, 60B

MNA ADVOCATE
Frank Hornstein

Frank Hornstein, 61A

MNA ADVOCATE
Jamie Long

Jamie Long, 61B

MNA SUPPORTER
Aisha Gomez

Aisha Gomez, 62A

MNA ADVOCATE
Hodan Hassan

Hodan Hassan, 62B

MNA ADVOCATE
Samantha Sencer-Mura

Samantha Sencer-Mura, 63A

Emma Greenman 1

Emma Greenman, 63B

MNA ADVOCATE

Kaohly Her, 64A

MNA SUPPORTER
Dave Pinto 3

Dave Pinto, 64B

MNA ADVOCATE
Screenshot 2022-04-22 110007

María Isa Pérez-Hedges, 65B

Leigh Finke 1

Leigh Finke, 66A

MNA ENDORSED
Athena Hollins 1

Athena Hollins, 66B

MNA SUPPORTER
Liz Lee

Liz Lee, 67A

MNA ENDORSED
Jay Xiong

Jay Xiong, 67B

MNA SUPPORTER
MNA ENDORSED
MNA ENDORSED
MNA ENDORSED
MNA ENDORSED

LOCAL CANDIDATES

Irene Fernando

Irene Fernando, Hennepin County Commissioner, District 2

Marion Greene

Marion Greene, Hennepin County Commissioner, District 3

Angela Conley

Angela Conley, Hennepin County Commissioner, District 4

Kim Drew, RN, Pipestone County Commissioner District 2

MNA ENDORSED
MNA ENDORSED
MNA ENDORSED

MNA MEMBER-LED ENDORSEMENT PROCESS

Learn more about MNA's member-led endorsement process with these frequently asked questions